Jackie Chan je synonymem dechberoucích kaskadérských kousků, bleskově rychlých bojových umění a neodolatelného kouzla, které uchvacuje publikum po celém světě po celá desetiletí. Ale navzdory jedinečné kariéře trvající přes půl století, plné krve, potu a zlomených kostí, existovala jedna zlatá trofej, která mu vždy unikala – cena Akademie. Po celá léta se fanoušci i průmysloví veteráni divili, proč nejodvážnější akční hvězda Hollywoodu nikdy nezískala Oscara. Bylo to proto, že akční komedie byly Akademií často přehlíženy? Bylo to proto, že jeho tvorba byla převážně v hongkongské kinematografii? Nebo to bylo jednoduše proto, že Oscar nikdy plně neuznal umění filmové tvorby bojových umění? Ať už byl důvod jakýkoli, spravedlnosti bylo konečně učiněno zadost v roce 2016, kdy Jackie Chan obdržel svého vůbec prvního čestného Oscara, což je dlouho očekávané uznání jeho mimořádného přínosu kinematografii.
Ten okamžik nebyl nic menšího než historický. Hongkongská legenda, která stála na pódiu předávání cen Governors Awards, držela v rukou zlatou sošku a jeho tvář zářila směsí hrdosti, radosti a nedůvěry. Nebylo to vítězství jen pro Jackieho, ale pro každého kaskadéra, bojového umělce a tvůrce akčních filmů, který kdy snil o tom, že jejich řemeslo bude uznáno na nejvelkolepější scéně Hollywoodu. Čím je ale cesta Jackieho Chana k oscarové slávě tak jedinečná? Proč Hollywoodu trvalo tak dlouho, než poznal jednu z nejoblíbenějších světových superstar? A jak se cítil, když konečně obdržel toto dlouho očekávané vyznamenání? Pojďme se hluboce ponořit do mimořádné cesty Jackieho Chana, muže, který redefinoval akční kinematografii, nesčetněkrát riskoval svůj život kvůli zábavě a nakonec se dočkal uznání, které si skutečně zasloužil.
Celoživotní věnování: Jak se Jackie Chan stal globální ikonou bez hollywoodského ověření
Pro mnoho herců je zisk Oscara vrcholem kariéry. Je to konečný symbol dokonalosti, potvrzení, že dosáhli nejvyšší úrovně uměleckého úspěchu ve filmovém průmyslu. Ale pro Jackieho Chana nebyla jeho cesta nikdy o oceněních. Šlo o posouvání hranic akčního filmu a vytváření odkazu, který by inspiroval další generace. Příběh Jackieho Chana není příběhem úspěchu přes noc – je to příběh o neúnavné tvrdé práci, nesčetných zraněních a nehynoucí vášni pro řemeslo.
Jackie Chan (původní jméno Chan Kong-sang), narozený v roce 1954 v Hong Kongu, byl odmala předurčen pro divadelní prkna. Jeho rodiče ho zapsali na Čínskou dramatickou akademii, přísnou pekingskou operní školu, kde trénoval pod legendárním Yu Jim-yuenem. Výcvik byl brutální – studenti snášeli vyčerpávající fyzická cvičení, akrobacii a výcvik bojových umění od úsvitu do soumraku. Zde Jackie zdokonalil své charakteristické dovednosti – svou hbitost, komediální načasování a schopnost snášet bolest. Na rozdíl od většiny hollywoodských akčních hvězd, které se spoléhaly na kaskadérské dvojníky, Jackie a jeho spolužáci předváděli všechny své vlastní kaskadérské kousky. Tato filozofie autentické akce se později stala základním kamenem jeho filmařského stylu. Poté, co Jackie pracoval jako kaskadér ve filmech Bruce Lee jako Enter the Dragon (1973), snažil se najít svou identitu ve filmovém průmyslu. Studia se ho zpočátku pokoušela zformovat do dalšího Bruce Leeho a obsadila ho do vážných rolí bojových umění. Jackie však věděl, že se musí odpoutat od tradičního archetypu kung-fu hrdiny, aby se prosadil.
Jackie si uvědomil, že nikdy nemůže překonat Bruce Leeho, pokud jde o intenzitu a čirou přítomnost, a vydal se jinou cestou – spojil bojová umění s fyzickou komedií a čerpal inspiraci z legend němého filmu jako Buster Keaton a Charlie Chaplin.
Jeho průlom přišel v roce 1978 s Drunken Master, filmem, který světu představil Jackieho jedinečnou směs kung-fu a groteskního humoru. Na rozdíl od stoických, neporazitelných akčních hrdinů té doby hrála Jackie vadné, milé smolaře – postavy, které byly bity, dělaly chyby a často zvítězily pouhou vytrvalostí spíše než hrubou silou. To byl revoluční posun v žánru bojových umění. Jackieho akční sekvence byly pečlivě zpracovány nejen pro jejich technickou brilantnost, ale i pro jejich zábavní hodnotu. Každý souboj byl pečlivě vytvořenou podívanou se složitými kaskadérskými kousky, akrobacií a dokonale načasovanými komediálními údery. Jackie se brzy stala megahvězdou v Asii a ovládla hongkongský filmový průmysl s hity jako Project A (1983), Police Story (1985) a Armor of God (1986). Jeho filmy nastavují nový standard akční choreografie a ovlivňují generace filmařů po celém světě.
Dobývání Hollywoodu (těžká cesta)
Navzdory obrovskému úspěchu v Asii se Jackie Chan snažil proniknout do Hollywoodu. Jeho rané pokusy – jako The Big Brawl (1980) a The Protector (1985) – ztroskotaly, protože americká studia nedokázala pochopit jeho jedinečný styl. Hollywood chtěl, aby hrál generické kung-fu role, zatímco Jackie chtěla přenést jeho typický akční komediální vzorec na Západ.
Až do Rush Hour (1998) Jackie konečně prolomila hollywoodský trh. Jackie se spojil s komikem Chrisem Tuckerem a přinesl americkému publiku své charakteristické dovednosti bojových umění – ale s přidanou komediální hranou, která rezonovala po celém světě. Film byl hitem, plodil pokračování a upevnil Jackieho status mezinárodní superstar.
Přes svůj hollywoodský úspěch Jackie nikdy neopustil své kořeny. Pokračoval v natáčení filmů v Hongkongu, kde produkoval mistrovská díla jako New Police Story (2004) a The Foreigner (2017), což dokazuje, že jeho umělecké ambice sahají daleko za hollywoodské trháky.
Dlouhá cesta k Oscarovi: Proč to trvalo tak dlouho?
Po celá desetiletí byl Jackie Chan jednou z nejvlivnějších akčních hvězd na světě. Získal nespočet cen, včetně Hong Kong Film Award, BAFTA a MTV Movie Awards, ale Oscar zůstal mimo dosah. Ceny Akademie tradičně upřednostňovaly dramatické výkony, které často přehlížely akční hvězdy a komiky. Po celá léta byly žánry jako bojová umění, akční komedie a kaskadérské práce považovány za „menší“ formy filmového umění.
Ale vliv Jackieho Chana na průmysl byl nepopiratelný. Jeho filmy předefinovaly akční choreografii, inspirovaly nespočet herců a přivedly asijskou kinematografii na světovou scénu. V roce 2016 Akademie konečně uznala Jackieho přínos udělením čestného Oscara na Governors Awards. Jackie, stojící vedle legend jako Tom Hanks, Michelle Yeoh a Chris Tucker, pronesl upřímnou řeč, v níž přemítal o své desítky let dlouhé cestě.
„Po 56 letech ve filmovém průmyslu, natočení více než 200 filmů, zlomení tolika kostí, je tohle konečně moje.“
Byl to historický okamžik – nejen pro Jackieho, ale pro kinematografii bojových umění jako celek.
Jackie Chan možná dostal svého prvního Oscara v roce 2016, ale jeho skutečný odkaz spočívá v bezpočtu životů, které inspiroval. Vydláždil cestu asijským hercům v Hollywoodu, způsobil revoluci ve výrobě akčních filmů a poskytl fanouškům některé z nejvzrušujících momentů v historii kinematografie. Oscar byl dlouho po splatnosti, ale nakonec Jackie Chan nepotřeboval potvrzení z Hollywoodu, aby dokázal svou velikost. Už si získal srdce milionů lidí a to je možná největší ocenění ze všech.